تاریخ 1401/05/08         ساعت 08:01:16     گروه خبری خبر های داخلی

تفاهم‌نامه پنج هزار میلیارد تومانی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس و بانک شهر برای توسعه صنایع پایین دستی امضا شد علی عسکری: بیش از ۵۰ پروژه پایین دستی تعریف کرده‌ایم / احمدی: آماده تامین مالی و سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری در پروژه‌های پتروشیمی‌خلیج فارس هستیم
تصویر

مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس با اعلام خبر تعریف بیش از ۵۰ پروژه پایین دستی در این گروه از جمله پارک پایین دستی متانول، به ظرفیت‌های ارزی بانک شهر و پیشرو بودنش در ایجاد و بکارگیری ابزارهای نوین مالی و بانکداری اشاره و بر توسعه همکاری‌‌ها با این بانک تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، مراسم انعقاد تفاهم‌نامه دوجانبه گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس با بانک شهر جهت تامین منابع مالی مورد نیاز بابت پیشبردطرح‌های در دست احداث و پروژه‌های پایین دستی با حضور دکتر علی عسکری و دکتر سید محمد مهدی احمدی و مدیران ارشد دو مجموعه در هلدینگ خلیج فارس برگزار شد.
این تفاهم‌نامه با موضوع ارائه خدمات مالی و بانکی، اعطای تسهیلات ریالی و ارزی در قالب عقود اسلامی، گشایش اعتبارات اسنادی داخلی و خارجی به نفع سازندگان، تأمین کنندگان ماشین آلات، تجهیزات، قطعات، تاسیسات، نصب و ساختمان و پیمانکاران طرف قرارداد هلدینگ و شرکت‌های زیرمجموعه که توسط هلدینگ به بانک معرفی می‌شوند، صدور انواع ضمانتنامه، خطوط اعتباری فاینانس خارجی، صندوق توسعه ملی، اوراق گواهی اعتبار مولد(گام) و انتشار اوراق از طریق بازار سرمایه، تامین مالی پروژه های پایین دستی هلدینگ و شرکت‌های تابعه تا سقف مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال و مبلغ ۲۰ میلیون دلار از محل منابع بانک، متناسب با گردش و معدل حساب های هلدینگ و شرکت‌های تابعه به امضای علی عسکری و احمدی رسید.
معاون مالی و سرمایه‌گذاری گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، در این جلسه با اشاره به رابطه حسنه بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور با نظام بانکی، گفت: در دوره جدید مدیریتی این گروه، تلاش بر این است که از تمام ظرفیت‌ها و استعدادهای نظام بانکی استفاده شود.
حسین پناهیان، اولویت گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس را تامین مالی پروژه‌های تعریف شده و در دست انجام گروه و همچنین پروژه‌های جدید این هلدینگ به ویژه در حوزه پایین دستی از طریق بازار سرمایه و نظام بانکی اعلام کرد و گفت: با ایجاد رابطه بین بانک شهر و پترول، به دنبال تامین مالی صنایع پایین دستی با کمک این بانک هستیم، با توجه به ظرفیت های بسیار زیادی که در هلدینگ خلیج فارس وجود دارد، جا برای هیچ بانکی تنگ نیست و امیدواریم بیشترین بهره دو طرفه‌ را در نظام بانکی ایجاد کنیم.
مدیرعامل بانک شهر در ادامه جلسه با تقدیر و تشکر از حسن ظن دکتر علی عسکری، گفت: بانک شهر در بحث فاینانس پروژه‌های شهری و همچنین توسعه زیرساخت‌های مدیریت شهری در اقصی نقاط کشور نقش مهمی داشته و از سوی دیگر با شبکه ارزی قوی توانسته وجوه حاصل از فروش نفت و پتروشیمی را به راحتی جذب کند و در سامانه نیما عرضه کند.
احمدی با اشاره به نقش ۴۹ درصدی بانک شهر در مدیریت عملیات ارزی کشور، اعلام آمادگی کرد که ظرفیت‌های این شبکه را در اختیار گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس بگذارد.
وی با بیان اینکه تمام توان خود را به کار می‌گیریم تا بتوانیم تامین مالی و ارایه خدمات مالی به هلدینگ خلیج فارس را به نحو احسن انجام دهیم، اظهار داشت: ما علاوه بر ارایه خدمات بانکداری کلاسیک، هدفمان این است که در تامین مالی نوین در کنار گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس باشیم و ابزارهای نوین بانکداری ما از جمله اوراق گام و ظرفیت ۱۶ هزار میلیارد تومانی باقی‌مانده این اوراق و برات الکترونیک‌ برای مدیریت منابع گروه در تعامل با EPC ها در اختیار این گروه بزرگ پتروشیمی قرار بگیرد و همچنین بتوانیم در ایفای نقش رکن ضامن در انتشار اوراق، رفاهیات پرسنل گروه به ویژه در حوزه مسکن، تامین اعتبارات ارزی برای شرکت‌های گروه و همچنین عاملیت یوزانس و جذب منابع از برخی بانک‌های خارجی که مذاکرات اولیه آن نیز انجام شده، نقش‌آفرینی کنیم.
وی خاطر نشان کرد: ما علاوه بر انعقاد این تفاهم‌نامه برای نشان دادن علاقه و اراده خود به همکاری با گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، آماده تامین مالی و سرمایه‌گذاری یک‌میلیارد دلاری در پروژه‌های این گروه از طریق سرمایه‌گذاری، مشارکت حقوقی، تسهیلات ارزی، اوراق گام و رکن ضامن در بازار سرمایه هستیم.
علی عسکری نیز در این جلسه مدیرعامل بانک شهر را نمونه موفقی از مدیر جوان کارآمد در سیستم بانکی کشور خواند و گفت: ایجاد ابزارهای جدید مالی در نظام بانکی و نقش موثر این بانک در مدیریت عملیات ارزی کشور در دوران تحریم، گواه این ادعاست.
مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، تصریح کرد: ما می‌خواهیم با بانک شهر کار کنیم و این سیاست قطعی ماست.
وی در ادامه به تشریح ظرفیت‌های موجود در گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس برای نقش‌آفرینی بانک شهر در جایگاه تامین مالی و سرمایه‌گذاری از جمله پروژه‌های بالادست در توسعه میادین نفتی و گازی و ۲۰ پروژه در دست انجام گروه از جمله دو مگاپروژه الماس و هرمز پرداخت.
علی عسکری در ادامه افزود: علاوه بر این پروژه‌ها، توسعه صنایع پایین دستی استراتژی ما در گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس است و به صورت جدی معتقدیم توسعه صنایع پایین دستی نقش مهمی در توسعه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران دارد‌ و علاوه بر ایجاد ارزش افزوده بالا و ایجاد شغل قابل توجه، زودبازده هستند.
وی اظهار داشت:  بیش از پنجاه پروژه عمدتا پایین دستی در ماه‌های اخیر در گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس تعریف کردیم و معتقدم این پروژه‌ها زمینه بسیار مناسبی برای همکاری با بانک شهر است.
علی عسکری خاطر نشان کرد: تعریف این پروژه‌ها از جمله پارک پایین دستی متانول کمک شایانی به افزایش سودآوری صنعت پتروشیمی و اشتغالزایی خواهد کرد و در صورت نقش‌آفرینی جدی بانک شهر در تعامل با پترول در این پروژه‌ها و رفع برخی چالش‌های موجود، این بانک می‌تواند اثری ماندگار در حوزه صنایع پایین دستی در صنعت پتروشیمی از خود به یادگار بگذارد.